Kontakt

Hör av dig till oss på Norrlandsoperan, så ser vi till att hjälpa dig snarast möjligt.

Öppettider

Biljettkassan är öppen tisdag–fredag
kl. 12.00–14.00.

Kundservice

Telefontid tisdag-fredag kl. 12.00–14.00. Tel: 090-15 43 00. 

*” anger obligatoriska fält

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Biljetter & Besök

Patrik Backlund

Husvärd
biljetter@norrlandsoperan.se
090-15 43 00

Kommunikation & marknad

Marknadsavdelningen
marknad@norrlandsoperan.se

Ulrika Mannberg

Kommunikations- och marknadschef
ulrika.mannberg@norrlandsoperan.se
076-771 01 06

Peter Hållsten

Kommunikatör
peter.hallsten@norrlandsoperan.se
070-305 08 35

Susanne Aschan

Marknadskoordinator
susanne.aschan@norrlandsoperan.se
070-343 23 52

Benjamin Brodin

Marknadsförare
benjamin.brodin@norrlandsoperan.se
073-842 97 27

Patrik Backlund

Husvärd
patrik.backlund@norrlandsoperan.se
073-091 98 14

Ledning & administration

Ledningsgruppen
ledningsgruppen@norrlandsoperan.se

Helle Solberg

VD / CEO
helle.solberg@norrlandsoperan.se
070-820 58 63

Lisen Hagberg

HR-chef
lisen.hagberg@norrlandsoperan.se
076-721 17 27

Carina Milton

Ledningskoordinator
carina.milton@norrlandsoperan.se
070-607 32 12

Elin Liljebring

Planeringssamordnare
elin.liljebring@norrlandsoperan.se
070-530 02 77

Emma Grundström

Ekonomiassistent
emma.grundstrom@norrlandsoperan.se
073-067 38 22

Katarina Zingmark

Ekonomiansvarig / Controller
katarina.zingmark@norrlandsoperan.se
073-822 91 67

Åsa Eriksson

Arkivassistent
asa.eriksson@norrlandsoperan.se
076-540 44 20

Anetha Law

Personaladministratör
anetha.law@norrlandsoperan.se
073–067 36 03

IT

Marcus Lindström

IT-ansvarig
marcus.lindstrom@norrlandsoperan.se
070-222 51 02

Dans

Dansavdelningen
dans@norrlandsoperan.se

Birgit Berndt

Danschef
birgit.berndt@norrlandsoperan.se
070-343 13 83

Linda Wiklund

Producent
linda.wiklund@norrlandsoperan.se
070-562 49 80

Peter Sténs

Producent
peter.stens@norrlandsoperan.se
070-299 23 20

Minna Lindahl

Producent
minna.lindahl@norrlandsoperan.se
070-343 73 78

Maria Schäfer

Danskonsulent
maria.schafer@norrlandsoperan.se
070-399 24 55

Konst

Helena Wikström

Konstansvarig Vita Kuben
helena.wikstrom@norrlandsoperan.se
070-586 59 13

Musik

Musikavdelningen
musik@norrlandsoperan.se

Stefan Holmström

T.f. Musik- och orkesterchef
stefan.holmstrom@norrlandsoperan.se
073-094 94 84

Peter Lindqvist

Notbibliotekarie / Producent för gästspel
peter.lindqvist@norrlandsoperan.se
070-574 02 21

Markus Falck

Producent
markus.falck@norrlandsoperan.se
070-343 43 82

Andreas Nilsson

Producent
andreas.nilsson@norrlandsoperan.se
073-068 09 05

Bitte Lundström

Administrativ assistent
bitte.lundstrom@norrlandsoperan.se
073-067 36 69

Opera

Operaavdelningen
opera@norrlandsoperan.se

Dan Turdén

Operachef
dan.turden@norrlandsoperan.se
073-706 16 03

Robert Dahl Norsten

Producent
robert.dahl.norsten@norrlandsoperan.se
070-343 05 85

Britta Amft

Producent
britta.amft@norrlandsoperan.se
073-823 13 93

Lotta Kuisma

Barnkormästare
lotta.kuisma@norrlandsoperan.se

Susanna Levonen

Sångerska
susanna.levonen@norrlandsoperan.se

Anders Lundström

Kormästare
anders.lundstrom@norrlandsoperan.se

Jonas Olsson

Repetitör
jonas.olsson@norrlandsoperan.se

Tarja Ylinen

Operainspicient
tarja.ylinen@norrlandsoperan.se
070-343 22 65

Orkester

Orkesteravdelningen
orkesteradmin@norrlandsoperan.se

Anna Sjödin

Orkesterchef
anna.sjodin@norrlandsoperan.se
070-640 66 41

Stefan Holmström

T.f. Musik- och orkesterchef
stefan.holmstrom@norrlandsoperan.se
073-094 94 84

Pär Freij

Biträdande Orkesterchef
par.freij@norrlandsoperan.se
073-145 99 98

Gene Kindell

Orkesterproducent och instrumentansvarig
gene.kindell@norrlandsoperan.se
070-570 98 35

Peter Lindqvist

Notbibliotekarie / Producent för gästspel
peter.lindqvist@norrlandsoperan.se
070-574 02 21

Ville Matvejeff

1:e gästdirigent och programansvarig för Norrlandsoperans symfoniorkester
ville.matvejeff@norrlandsoperan.se

Teknik & fastighet

Håkan Brohlin

Teknik- och fastighetschef
hakan.brohlin@norrlandsoperan.se
070-322 04 15

Attributmakeri & rekvisita

Attributmakeriet
attribut@norrlandsoperan.se

Catharina Carlsson

Attributmästare
catharina.carlsson@norrlandsopern.se
070-679 62 09

Jeanette Andersson

Attributmästare – Sjukskriven
jeanette.andersson@norrlandsoperan.se
070-343 20 36

Linnea Öhrlund

Attributmästare
linnea.ohrlund@norrlandsoperan.se
073-040 92 68

Belysning

Belysningsavdelningen
belysning@norrlandsoperan.se

Johan Jerrskog

Belysningsmästare
johan.jerrskog@norrlandsoperan.se
070-526 91 18

Jonas Kristoffersson (tjänstledig)

Belysningsmästare
jonas.kristoffersson@norrlandsoperan.se
070-553 10 32

Rebecca Wilhelmsson

Belysningsmästare
rebecca.wilhelmsson@norrlandsoperan.se
072-548 78 98

Jessika Flodell

Belysningsmästare
jessika.flodell@norrlandsoperan.se
070-589 74 89

Karl Dagman

Vik. Belysningsmästare
karl.dagman@norrlandsoperan.se
076-109 44 24

Kostym

Kostymavdelningen
kostym@norrlandsoperan.se

Mysan Adaméc

Kostymmästare / modist
mysan.adamec@norrlandsoperan.se
070-524 25 97

Susanne Lidgren

Kostymmästare
susanne.lidgren@norrlandsoperan.se
073-800 07 41

Emma Thor

Kostymmästare
emma.thor@norrlandsoperan.se
073-054 78 05

Sandra Wahlström

Kostymmästare
sandra.wahlstrom@norrlandsoperan.se
070-343 22 35

Fanny Sallinen

Kostymtekniker
fanny.sallinen@norrlandsoperan.se
076-116 71 79

Maria Öhgren Hedberg

Kostymmästare
maria.ohgren.hedberg@norrlandsoperan.se
070-345 32 29

Anna Eliasson

Kostymtekniker
anna.eliasson@norrlandsoperan.se
070-207 91 60

Mask & peruk

Mask- & perukavdelningen
mask_peruk@norrlandsoperan.se

Amelia Cazorla Lozano

Maskör
amelia.cazorla@norrlandsoperan.se
073-560 89 66

Måleri & tapetseri

Maja Johansson

Dekorationsmästare
maja.johansson@norrlandsoperan.se
070-254 75 70

Verkstad

Snickeriet & smedjan
verkstad@norrlandsoperan.se

Fredrik Larsson

Verkstadsmästare
fredrik.larsson@norrlandsoperan.se
076-140 59 05

Peter Lundmark

Verkstadsmästare
peter.lundmark@norrlandsoperan.se
073-050 86 44

Scen & ljud

Scenavdelningen
scen@norrlandsoperan.se

Jerry Ericsson

Orkestertekniker
jerry.ericsson@norrlandsoperan.se
072-517 99 98

Sebastian Larsson

Scentekniker
sebastian.larsson@norrlandsoperan.se
072-238 77 22

Hanna Nilsson

Scentekniker
hanna.nilsson@norrlandsoperan.se
070-343 27 25

Anders Nyberg

Scenmästare/ ljudansvarig
anders.nyberg@norrlandsoperan.se
070-647 98 75

Stefan Sandgren

Scenmästare
stefan.sandgren@norrlandsoperan.se
070-589 76 77

Samuel Björö

Scenmästare
samuel.bjoro@norrlandsoperan.se
070-547 38 60

Fastighet

Ingemar Hällgren

Vaktmästare
ingemar.hallgren@norrlandsoperan.se
070–351 09 20

Postadress

Norrlandsoperan
Box 360
901 08 Umeå

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.